Terug naar Provincies
Goedkoopste Provincie BelgiëWallonië

Henegouwen Vastgoedmarkt 2026

De markt-reversal is gaande: Henegouwen toonde in H1 2025 de sterkste groei (+10,1%) en meeste transacties (+14,4%) in Wallonië buiten Brabant-Wallon en Luxemburg. De provincie blijft de goedkoopste van België (mediaan huis €216.000), maar de belastinghervorming (3% registratierecht), migratie-effecten, en €12.000+ renovatiesubsidies creëren een stille transformatie — een uniek moment voor opportunistische kopers en strategische investeerders.

Prijsniveau
€216K

Mediaan huis (H1 2025)

Registratierechten
3%

Enige eigen woning

Markttype
Evoluerend

Stille herleving

Verkooptijd
100-130d

Verbeterd liquiditeit

Marktpositie binnen België

vs. Waals-Brabant
Prijs/m²:-41% goedkoper
Mediaan huis:€216K vs €447K
H1'25 groei:+10,1% vs +7,1%

Henegouwen groeit nu sterker dan Waals-Brabant — markt-reversal bevestigd.

vs. Luik
Prijs/m²:-18% goedkoper
Mediaan huis:€216K vs €261K
H1'25 groei:+10,1% vs +12,3%

Henegouwen toont vergelijkbaar momentum (+10% vs +12%) — serieuze catch-up.

vs. Luxemburg
Prijs/m²:-24% goedkoper
Mediaan huis:€216K vs €300K
H1'25 groei:+10,1% vs +14,8%

Luxemburg snelst groeiend, maar Henegouwen toont ook sterke groei (+10%).

Van Vogelvrij naar Opportunistisch (2026 Update)

Henegouwen ondergaat een "quiet transformation". Tot 2024 was het de "dode" markt van België — nu toont het hardste groei in Wallonië buiten Brabant-Wallon en Luxemburg. 2026 bevestigt dat de rust voorbij is.

  • Registratierechts-verlaging: 12,5% → 3% (Jan 2025) = enorme stimulus (+14,4% transacties!)
  • Migratie-Effect: Remote-work paradise, Vlaamse kopers ontdekken affordability
  • Renovatie-Subsidies: €12.000+ actief, renovatie zeer winstgevend
  • Industrieel Erfgoed: Loft-conversie trending (Charleroi arts district opkomt!)
  • Transactie-explosie: +14,4% meer verkopen H1 2025 (3de sterkste Wallonië)
  • Liquiditeit verbeterd: 6-7 maanden voorraad (was 8-10 in 2024!)

Prijs & Trend Overzicht

Appartementen
Goedkoopste appartementen van België
€160.000mediaan (Q1 2025)
36% goedkoper dan Vlaanderen32% goedkoper dan Wallonië
10-jaar evolutie:+45%
2024-2025 trend:Zeer stabiel
Prognose 2026:+5-7% (momentum houdt aan)
Gesloten/Halfopen Huizen
Goedkoopste huizen van België
€216.000mediaan (H1 2025)
45% goedkoper dan Vlaanderen40% goedkoper dan Wallonië
10-jaar evolutie:+27%
2024-2025 trend:Stabiel tot gematigd stijgend
Prognose 2026:+8-10% (sterkste groei)
Prijsvariatie per Zone
Enorm prijsverschil (tot €150.000) tussen duurste en goedkoopste gemeenten
Mons (Duurste)
Universitair, cultuur, nabij Brussel
€220K-€280K
Gesloten huis
Charleroi-rand
Industrieel erfgoed, kunst & cultuur
€180K-€240K
Gesloten huis
Tournai
Historisch, toerisme-potentieel
€200K-€260K
Gesloten huis
Soignies / Binche
Klein stedelijk / cultureel
€165K-€220K
Gesloten huis
Dour / Colfontaine / Quaregnon (Goedkoopste)
Zeer landelijk, afgelegen, industrieel erfgoed
€119K-€140K
Gesloten huis

Let op: Mons en Tournai profiteren van migratie + cultuur. Charleroi's industrieel erfgoed wint aan aantrekkingskracht (arts district!). Rest van provincie blijft zeer landelijk maar toont eerste tekenen van prijsstijging door registratierechts-effect.

Vraag, Aanbod & Verkooptijd

Marktbalans
Henegouwen heeft zeer lage liquiditeit
Actieve aanbiedingen:800-1.000 woningen
Maandelijkse transacties:100-150
Maanden-aanbod:8-10 maanden
Betekenis: Verkoper-Nadeel
  • ❌ Veel aanbod, weinig vraag
  • ❌ Verkopers onder druk (lange wachttijd)
  • ❌ Prijsonderhandelingen rigoureus (10-20% korting)
  • ✅ Kopers hebben veel keuze
Verkooptijden per Zone
Veel langer dan landelijk gemiddelde
Mons Stedelijk
Huizen
120-180 dagen
Traag
Mons Stedelijk
Appartementen
180-240 dagen
Zeer traag
Landelijke Gebieden
Huizen
180-365 dagen
Zeer traag
Bouwgrond
Alle zones
12-24 maanden
Vrijwel geen vraag

Gemiddeld: 150-200 dagen (veel langer dan landelijk 120 dagen). Geen seizoenseffecten detecteerbaar.

Marktdynamiek 2024-2025
Q1 2025: +5-10% meer transacties

Lager dan Wallonië gemiddeld (+12,45%) vanwege zwakkere markt

Registratierechts-verlaging effect minimaal

Budget-kopers niet gevoelig voor 1% verschil

Beperkte migratie-effecten

Geen trekking van stedelingen (geen voorzieningen)

Vooruitzicht: +1-2% prijsstijging eind 2025 (stagnatie, niet groei)

Regelgeving & EPC

Registratierechten (sinds jan 2025)
Wallonisch tarief, maar lage absolute bedragen
Enige eigen woning3%
€216.000 huis = €6.480 registratierechten
Bouwgrond / Tweede verblijf / Investering12,5%
€216.000 = €27.000 registratierechten (zeer hoog)

Context: 3% is hoger dan Vlaanderen (2%), maar absolute bedragen zijn laag dankzij lage huisprijzen. Antwerpen €420K = €8.400 registratie vs Henegouwen €165K = €4.950.

EPC & Renovatieverplichtingen
Waalse regelgeving (minder streng dan Vlaanderen)
Verplichting per 1 januari 2025:
Verhuurders:G → F norm (gefaseerd)
Kopers:Geen directe verplichting
Renovatie-kosten indicatief:
G → F:€12.000-€20.000
F → E:€20.000-€35.000
Volledige duurzaamheid:€40.000-€120.000
Subsidies beschikbaar (Wallonië)
  • • Rénovation thermique: tot €12.000 subsidie
  • • Energierenoveringslening beschikbaar

Effect Henegouwen: Veel oude panden (1900-1950 industrieel) met F/G ratings. Renovatie-drang lager dan Vlaanderen. Dit kan investerings-voordeel zijn (goedkope aankoop + renovatie met subsidie).

Totale Aankoopkosten Overzicht
Voorbeeld: €216.000 transactie (mediaan huis H1 2025)
Registratierechten (3%)€6.480
Notarishonoraris (0,4-0,5%)€864-€1.080
Notaris-administratie€80-€200
Makelaarscommissie (3-4%)€6.480-€8.640
Hypotheekregistratie & notaris€730-€1.130
Keuringen & expertise€150-€400
TOTAAL BIJKOMENDE KOSTEN€14.784-€18.150
(~6.8-8.4% van aankoopprijs)

Let op: Absolute kosten zijn laag, maar procentueel verhoudingsgewijs veel hoger dan bij duurdere aankoop. Dit maakt Henegouwen extra onvoordelig voor investeerders.

Voor Wie is Henegouwen Geschikt?

Eerste-Huiskopers
⚠️ Gematigd geschikt
Alleen voor extreme budgetten
Typisch Budget: €120.000-€180.000
  • Geschikt als je absoluut minimaal budget hebt
  • Geschikt als je DIY-renovatie zelf kan doen
  • NIET geschikt als je plant binnen 5 jaar te verhuizen (te traag)
  • NIET geschikt als je hypotheek nodig hebt (banken voorzichtig)

Waarschuwing: Veel starters willen later verhuizen; vastgoed ongekocht! Liquiditeit zeer laag.

Gezinnen
✗ Niet geschikt
Beperkte voorzieningen & werkgelegenheid
Waarom niet geschikt:
  • Heel weinig scholen van kwaliteit
  • Beperkte kinderopvang
  • Veiligheid: Veel gemeenten vervallen
  • Werkgelegenheid: Ouders moeten pendelen naar Brussel/Charleroi
  • Groen: Ja veel groen, maar geen voorzieningen

Reality Check: Gezinnen kiezen liever Luxemburg (+19% groei, betere voorzieningen) of Limburg (betere economie). Henegouwen: Familie-No-Go.

Gepensioneerden
⚠️ Gematigd geschikt
Rustig leven, laag budget
Typisch Budget: €100.000-€160.000
  • Zeer goedkoop (budget-vriendelijk)
  • Rustig, geen drukte
  • Appartementen beschikbaar (minder onderhoud)
  • Zorgvoorzieningen beschikbaar (Mons, Charleroi)

Best voor: Wie echt minimaal wil betalen en geen actief leven nodig heeft. Niet aanbevolen voor sociale contacten/cultuur.

Investeerders & Beleggers
✗ Zeer beperkt geschikt
Alleen speculatief lange termijn
Waarom niet geschikt:
  • Groei laag (+1,5% jaarlijks) = zeer trage ROI
  • Verhuurmarkt zwak (weinig vraag)
  • Huurrendement laag (3-4% bruto)
  • Liquiditeit slecht (moeilijk uit te stappen)
  • 5-jaars groei: +7-8% (zeer zwak vs andere provincies)

Strategisch Advies:

  • • Investeer ALLEEN als je gelooft in 15+ jaar Waalse economie-herstel
  • • Investeer ALLEEN in Mons (kans op groei richting Brussel)
  • • Dit is Speculatie, niet Investering

Waarom Lokale Makelaars Essentieel Zijn

Henegouwen is een gesloten markt met zeer lokale dynamieken. Alleen makelaars die deze specifieke markt kennen, kunnen realistisch adviseren.

Lokale Marktkennis
  • Wijk-specifieke prijsdalingen: Sommige wijken dalen sneller dan provinciaal gemiddelde
  • Lokale migratie-patronen: "Dit jaar verhuizen veel naar Brussel" — effect op vraag
  • Toekomstige projecten: Enige economische investeringen? (zeer zelden)
  • Subsidie-kansen: Welke renovatiepremies echt beschikbaar?
Renovatie-Expertise
  • Funderingsproblemen: Veel vanuit kolenmijnen (bodemdaling)
  • Structural issues: Industriële bouw, niet altijd solide
  • EPC-problemen: Vrijwel alles F/G ratings
  • Asbestrisico: Veel oude panden (1920-1960)

Dit kan €50.000+ besparen op renovatie-beslissing (of nachtmerrie-investering voorkomen)

Klantprofiel-Afstemming
Extreme Budget-Zoeken

"Ik wil €100k huis, punt" — geen franje

Renovatie-Projecten

"Ik koop oud, maak het geweldig" — potentiaal

Speculatieve Beleggers

"Over 20 jaar waarschijnlijk iets waard"

Retirees Laag Inkomen

"Rustig, minimaal" — veiligheid

Klaar om een Makelaar in Henegouwen te Vinden?
Nu je de Henegouwen-realiteit kent, is het kritiek om makelaars te vinden die deze markt begrijpen — en eerlijk over beperkingen praten.

Waarom Henegouwen-Makelaars Verschillen:

Weten dat liquiditeit slecht is (realistische verwachtingen)
Kennen renovatie-potentiaal en lokale subsidies
Begrijpen speculatie vs investering
Kunnen eerlijk zeggen: "Dit huis gaat niet snel"

Steden & Gemeenten in Henegouwen

Topsteden met eigen vastgoedkarakteristiek (verdieping volgt later):

Mons

Universitair, cultuur

€220K-€280K

Charleroi-rand

Industrieel erfgoed

€180K-€240K

Tournai

Historisch, toerisme

€200K-€260K

Soignies

Klein stedelijk

€175K-€220K

Binche

Carnaval, cultureel

€165K-€210K