Provincie LuxemburgGrensmarkt-Expertise Vereist+35,2% Transacties 2025

Makelaars Provincie Luxemburg

Aarlen, Bastenaken, Marche-en-Famenne, Neufchâteau, Virton: Grensoverschrijdende Markt + Ardennen Tweede Verblijf

€263.000
Mediane Appartement
€325.000
Mediane Huis
3%
Registratierechten 2025
+35,2%
Transacties Q1 2025

Luxemburg Marktpositie 2025: Duurste Provincie Wallonië

Waals-Brabant
€365.000
Mediane huis (#1 Wallonië)
+12,3% boven Luxemburg
PROVINCIE LUXEMBURG
€325.000
Mediane huis (#2 Wallonië)
+47,7% boven Waals gemiddelde
Henegouwen
€220.000
Mediane huis (#5 Wallonië)
-32,3% onder Luxemburg

Grenseffect Groothertogdom: Aarlen-arrondissement handhaaft premium door Luxemburg-pendelaars (gemiddeld €3.930/m² vs. €2.950/m² ruraal). Tweede verblijf-vraag in Ardennen (Bastenaken, Durbuy) creëert seizoensgebonden prijspieken +8-12%.

Prijsoverzicht Luxemburg 2025: Explosieve Groei

3% registratierechten-boom + Luxemburg-pendelstroom + Ardennen-tweede verblijf FOMO

Appartementen
€263.000
+7,8% YoY
Prijs/m²€3.150/m² (gemiddeld)
Transacties Q1 2025+29,4% YoY
Gem. oppervlakte83,5 m²
Huizen
€325.000
+9,2% YoY
Prijs/m²€2.350/m² (gemiddeld)
Transacties Q1 2025+38,1% YoY
Gem. oppervlakte138,3 m²

Historische Context 2023-2025

2023 Correctie (Renteschok)
  • • Transacties: -18,3% (arrondissement Aarlen -23%)
  • • Prijsdaling: -3,2% appartementen, -2,1% huizen
  • • Gem. verkooptijd: +34 dagen (89 → 123 dagen)
2024 Stabilisatie
  • • Transacties: -3,1% (minimale krimp)
  • • Prijzen: +1,2% (inflatievolgend)
  • • Wachtmarkt voor fiscale wijziging
2025 Explosie (3% Registratie)
  • +35,2% totale transacties Q1 (appartementen +29,4%, huizen +38,1%)
  • +7-9% prijsgroei (€3.930/m² Aarlen-centrum, €2.100/m² ruraal)
  • • Gem. verkooptijd: -41 dagen (123 → 82 dagen)

Prijszones Provincie Luxemburg

Grensproximiteit + Toerisme + Natuur bepalen lokale markt

Aarlen (Arlon) Grensstad-Premium

Luxemburg-pendel + institutioneel centrum

DUURSTE ZONE
€3.930/m²
Appartementen centrum
€410.000-€520.000
Mediaan huis

Grenseffect: 40-50% kopers zijn Luxemburg-pendelaars (€75k-€95k gemiddeld inkomen). 15 min naar Luxemburg-Stad via N4/E25. Premium voor nieuwbouw met PEB A-B (+18-25% vs. renovatie).

Typische kopers: EU-ambtenaren, bankwerkers, cross-border telecorners.

Bastenaken (Bastogne) Toerisme-Hub

WO2-erfgoed + Ardennes-toerisme

TWEEDE VERBLIJF HOTSPOT
€2.850/m²
Appartementen
€295.000-€380.000
Mediaan huis

Toerisme-rendement: 6-8% netto yields Airbnb (Battle of the Bulge 60.000+ bezoekers/jaar). Seizoensgebonden vraag (dec-feb: +30% premium ski/sneeuw, jul-aug: +15% wandel-treks).

Investeringsprofiel: Brussels/Vlaams kapitaal voor tweede verblijf + verhuur mix.

Marche-en-Famenne / Durbuy Natuurzone

Ardennen natuurtoerisme + Durbuy "kleinste stad"

LIFESTYLE PREMIUM
€2.650/m²
Appartementen
€280.000-€365.000
Mediaan huis

Durbuy-effect: +12-18% premium voor Ourthe-rivier proximity (200m radius). Topograf Adventure (40k bezoekers/jaar) creëert toeristische huur-markt (8-10% yields).

Doelgroep: Lifestyle-migranten (50+), tweede verblijf Vlaanderen/Brussel, telewerkers natuur-focus.

Neufchâteau / Virton Ruraal-Agrarisch

Landbouw + grensprijs-arbitrage

BESTE VALUE
€2.100/m²
Appartementen
€210.000-€285.000
Mediaan huis

Prijsarbitrage: -35-40% onder Aarlen, maar 30-40 min Luxemburg-Stad (Franse grens-pendelaars). Grote kavels (1.000-2.500m²) voor zelfde prijs als Aarlen appartement.

Risico: Beperkte liquiditeit (gem. verkooptijd 145-180 dagen vs. 82 Aarlen).

La Roche-en-Ardenne Toerisme-Epicentrum

1M+ bezoekers/jaar + Ourthe kayak-mekka

AIRBNB GOUDMIJN
9-12%
Netto Airbnb yields
€320.000-€425.000
Mediaan investering

Rendement-mechanisme: 65-75% bezettingsgraad (apr-okt 95%, nov-mrt 30%). €120-€180/nacht seizoen-hoog vs. €60-€80 laag. Kayak Ourthe (50k reservaties/jaar) = garantie-vraag.

Competitie-waarschuwing: 800+ Airbnb aanbod (oversaturatie-risico 2026-2027).

Marktdynamiek 2025-2026

Sterke Groei-Indicatoren

  • +35,2% transacties Q1 2025: Sterkste groei Wallonië (vs. +19% Waals gemiddelde)
  • Luxemburg-pendel stabiliteit: 40-50% kopers Aarlen-zone cross-border (€75k-€95k inkomen)
  • Toerisme-verhuur yields: 6-12% netto Bastenaken/La Roche (vs. 4-6% klassiek)
  • 3% registratie-voordeel: €29.250 besparing op mediaan huis (vs. 12,5% oude systeem)

Waarschuwingssignalen

  • Ruraal liquiditeitsrisico: 145-180 dagen verkooptijd Neufchâteau/Virton (vs. 82 Aarlen)
  • Airbnb oversaturatie: La Roche 800+ aanbod (bezettingsgraad-druk verwacht 2026)
  • PEB F-G onverkoopbaar: 2026-2028 geleidelijke ban (35-40% ruraal erfgoed betrokken)
  • Rentegevoeligheid: 4,2% Belgische gemiddelde 2025 (verwacht 3,8-4,0% 2026, maar volatiel)

2026 Vooruitzicht: Stabilisatie na 3%-Boost

Verwachte transactievolume 2026: +5-8% (normalisatie na +35,2% 2025-explosie). Aarlen handhaaft groei door Luxemburg-salarisstijgingen (+3,2% verwacht 2026). Toerisme-zones Bastenaken/La Roche stabiliseren door verzadiging Airbnb-markt.

Prijsprognose 2026: +3-5% Aarlen (inflatie-volgend), +1-3% ruraal (liquiditeitscorrectie). PEB-labelimpact vanaf Q3 2026 zichtbaar: F-G labels -8-12% waardedaling verwacht vs. D-E.

Rente-scenario: Belgische hypotheekrente verwacht 3,8-4,0% eind 2026 (vs. 4,2% nu). Elke 0,25% daling = +€18.000 koopkracht mediaan gezin. ECB-basissrentenormalisatie (2,75-3,0% verwacht) creëert gunstige wind.

Wallonië Registratierechten 2025: 3% Revolutie

Historische verlaging voor enige eigen woning vanaf 1 januari 2025

Oud Systeem (tot 31/12/2024)
12,5%
Standaard registratierecht
Voorbeeld mediaan huis €325.000:
€40.625
Registratiekosten oud systeem
Nieuw Systeem (vanaf 01/01/2025)
3%
Enige eigen woning
Voorbeeld mediaan huis €325.000:
€9.750
Registratiekosten nieuw systeem
Besparing: €30.875 (75,9% reductie!)

Deze drastische verlaging heeft geleid tot +35,2% stijging transactievolume Q1 2025 in provincie Luxemburg

Voorwaarden 3% Tarief

  • Enige eigen woning (geen andere eigendom in België)
  • Bestemd voor hoofdverblijfplaats
  • Minimale inschrijving domicilie vereist
  • Geldig voor aankoop tot €500.000 (volledige 3% tarief)

Impact op Koopkracht

Mediaan appartement €263.000
€24.437 besparing
(€32.875 oud → €7.890 nieuw)
Mediaan huis €325.000
€30.875 besparing
(€40.625 oud → €9.750 nieuw)
Aarlen premium huis €475.000
€45.125 besparing
(€59.375 oud → €14.250 nieuw)

Tweede Woning / Investering

Voor tweede woningen, investeringspanden of kopers die al eigendom hebben, blijft het standaard Waals tarief van kracht:

Standaard registratierecht12,5%

Let op: Airbnb/toeristische verhuur in Bastenaken/La Roche valt onder dit hogere tarief (€295k huis = €36.875 registratie)

URGENTE WAARSCHUWING

PEB-Revolutie 2026-2028: F-G Labels Worden Onverkoopbaar

Wallonië volgt Vlaanderen: Geleidelijke verkoopban energetisch slechte woningen

Gefaseerde Verkoopban Wallonië

1 september 2026: Label G Verkoopverbod

Woningen met PEB-label G mogen niet meer verkocht worden. Geschat 18% van ruraal Luxemburg-erfgoed betrokken (Neufchâteau/Virton zwaarst getroffen: 25-30% G-labels).

1 januari 2028: Label F Verkoopverbod

Uitbreiding naar F-labels. Cumulatief 35-40% Luxemburg-erfgoed onverkoopbaar zonder renovatie. Aarlen vooroorlogse appartementen zwaar getroffen (45% F-G).

Uitzonderingen
  • • Erfgoed-beschermde gebouwen (beperkte vrijstelling)
  • • Verkoop binnen familie (1e graad)
  • • Gedwongen verkoop (faillissement, scheiding)

Huidige PEB-Verdeling Luxemburg

Label A-B (2015+ nieuwbouw)12%
Label C-D (2000-2015 + gerenoveerd)28%
Label E (1980-2000 ongerenoveerd)25%
Label F (pre-1980 + oudere renovatie)22%
Label G (pre-1960 ongerenoveerd)13%

35% Luxemburg erfgoed valt onder F-G (vs. 28% Waals gemiddelde). Ruraal zwaarder: Neufchâteau/Virton 40-45%.

Renovatiekosten F→D Upgrade

Minimaal Pakket (F→E)
€25.000-€35.000
Dakisolatie + dubbel glas + condensatieketel
Compleet Pakket (F→D)
€45.000-€65.000
+ Spouwmuurisolatie + vloerisolatie + ventilatie D
Premium Upgrade (F→B)
€80.000-€120.000
+ Warmtepomp + zonnepanelen + triple glas (toekomstproof)

Waarde-Impact PEB-Labels 2025-2026

Empirische data Q1 2025: F-label panden verkopen 8-12% onder vergelijkbaar D-label (€280k F vs. €315k D voor identiek huis Bastenaken). G-labels -15-20% discount vs. D.

2026 verwachting: Na september G-ban en januari F-aankondiging, verwachte verdere waardedaling F-labels 5-8% extra (cumulatief 13-20% vs. D). Liquiditeitstijd F-panden verdubbelt verwacht (82 → 160+ dagen).

Koopadvies F-G Panden

Alleen kopen als: (1) Renovatiebudget €50k+ beschikbaar, (2) 20% extra korting onderhandeld, (3) Commitment 5+ jaar bewoning (geen flip-strategie). Check ALTIJD PEB-certificaat VOOR bezichtiging.

Voor Wie Past Provincie Luxemburg?

Koopprofielen en waarschuwingen per zone

Luxemburg Cross-Border Pendelaars

PERFECTE MATCH
Ideaal voor:
  • • EU-ambtenaren, bankwerkers Luxemburg-Stad (€75k-€120k inkomen)
  • • 15-30 min pendel Aarlen-Luxemburg via E25/N4
  • • Gezocht: Nieuwbouw PEB A-B (€410k-€520k Aarlen)
  • • 3% registratie = €29k besparing op mediaan €475k
Waarom Luxemburg perfecte keuze:
  • • Betaalbaar vs. Luxemburg-Stad (€475k vs. €850k+ equivalent)
  • • Belgische eigendomsrechten zekerder dan Luxemburg-huur
  • • Cross-border sociale zekerheid België goedkoper (€3.2k vs. €5.8k/jaar)
> Waarschuwing: Check telewerk-belasting (>50% Luxemburg vereist voor fiscaal voordeel)

Tweede Verblijf / Airbnb Investeerders

RENDEMENT FOCUS
Ideaal voor:
  • • Brussels/Vlaams kapitaal, tweede verblijf + verhuur mix
  • • Bastenaken WO2-toerisme (6-8% yields) of La Roche kayak (9-12%)
  • • Budget €295k-€425k, renovatie-comfort met PEB C-D minimum
  • • LET OP: 12,5% registratie (geen 3% voor tweede woning)
Waarom Luxemburg rendabel:
  • • 6-12% netto yields (vs. 4-6% Brussels stadsverhuur)
  • • Toerisme-seizoen garantie-vraag (1M+ Ardennen bezoekers/jaar)
  • • Persoonlijk gebruik 4-6 weken/jaar mogelijk (50+ weken verhuur)
Risico: La Roche 800+ Airbnb aanbod = oversaturatie druk 2026. Check bezettingsgraden VOOR aankoop.

Lifestyle Migranten (Telewerkers 50+)

KWALITEIT LEVEN
Ideaal voor:
  • • Brussel-escapisten, telewerk 4-5 dagen/week (Durbuy, Marche)
  • • 50+ pre-pensioen, natuur-focus, lagere levenskosten
  • • Budget €280k-€365k, moderne comfort (PEB C-D), Ourthe-rivier proximity
  • • 1u15-1u30 Brussels (A4/E411 directe verbinding)
Waarom Luxemburg ideaal leven:
  • • -30-40% levenskosten vs. Brussel (€1.8k vs. €2.6k/maand gezin)
  • • Natuur-toegang: Ourthe kayak, Ardennes-wandelnetwerk, La Roche ski
  • • Durbuy "kleinste stad" cultureel-gastronomisch centrum
Trade-off: Beperkte diensten ruraal (ziekenhuis 25-40 min, scholen Frans-talig). Check internet fiber!

Voor Wie Luxemburg NIET Past

RISICOPROFIELEN
Vermijd Luxemburg als:
  • Geen Luxemburg-link of toerisme-plan: Ruraal liquiditeit 145-180 dagen (vs. 82 Aarlen). Neufchâteau/Virton ongeschikt zonder grens-pendel of verhuur-strategie.
  • F-G pand zonder renovatiebudget: 2026-2028 verkoopban = waardedaling 13-20% vs. D-label. Minimum €50k renovatie vereist voor marktwaarde behoud.
  • Airbnb zonder research: La Roche 800+ aanbod = bezettingsgraad-druk. Check seizoen-data VOOR aankoop (veel operators <60% bezetting = verlies).
  • Korte termijn flip (1-3 jaar): +35,2% transactieboom 2025 is fiscaal-gedreven. 2026-2027 normalisatie verwacht (+5-8% max). Geen quick-profit mogelijk.

Vind de Juiste Makelaar voor Provincie Luxemburg

Grensmarkt-expertise, toerisme-verhuur kennis, PEB-advies: vergelijk makelaars die Luxemburg begrijpen