Terug naar provincies

Vastgoedmakelaars Waals-Brabant

#1 duurste Wallonië - 3% registratierechten + Brussels-proximity = unieke marktdynamiek 2025-2026

€500k+
Mediane huis hogere segment
+12,4%
Transacties YoY 2025
3%
Registratierechten (vs. 12,5% Brussel)
PEB G-ban
Juli 2026 (F-ban 2028)

Marktpositie Waals-Brabant 2025

Waals-Brabant
Mediane huis hogere segment:€500k+
Prijs/m² appartementen:€2.750-3.200/m²
Transacties 2025:+12,4%
#1 Duurste Wallonië
Rest Wallonië
Mediane huis gesloten bebouwing:€200.250
Prijs/m² appartementen:€2.000-2.500/m²
Transacties 2025:+8-10%
Goedkoopste België
Brussel
Mediane huis:€550k-700k
Prijs/m² appartementen:€3.500-4.200/m²
Registratierechten:12,5%
Hoogste prijzen

Prijsoverzicht 2025

Waals-Brabant: #1 Duurste provincie Wallonië
Mediane prijzen Q3 2025 per woningtype - significant boven Waals gemiddelde

Woningen

Open bebouwing (4 gevels):€500k+
Halfopen/gesloten bebouwing:€350k-450k
Waals gemiddelde (referentie):€200.250

Appartementen

Prijs/m² Waals-Brabant:€2.750-3.200/m²
Rest Wallonië gemiddelde:€2.000-2.500/m²
Premium verschil:+15-30%

Waarom deze prijzen?

Brussels-proximity premium: 15-30 min Brussel-pendelafstand verhoogt prijzen structureel boven rest Wallonië
Socio-economische compositie: Hoger inkomensprofiel (mediaan €28.500 vs. €22.000 rest Wallonië)
3% registratierechten-voordeel: Brussels-uitwijkers kiezen Waals-Brabant (€19.125 besparing op €450k)
Transactie-explosie 2025: +12,4% YoY (vs. +8-10% rest Wallonië) = vraag-overdruk

Prijszones Waals-Brabant 2025

Waterloo-driehoek (Premium)
Waterloo, Lasne, Rixensart - Hoogste prijzen Wallonië
Prijs/m² appartementen:€3.000-3.500/m²
Mediane huis 4 gevels:€525k-600k+

Wat maakt dit duur?

  • 30% EU-burgers + diplomaten (internationale scholen: St. John's, EEB2)
  • Slag van Waterloo toerisme-erfgoed (60.000+ bezoekers/jaar)
  • 18-20 min Brussel-trein (ideaal Brussel-pendel)
  • Premium voorzieningen + groene setting
Ottignies-Louvain-la-Neuve (Student Motor)
UCL-campus - BESTE rendement België (7-8% yields)
Prijs/m² appartementen:€4.382/m²
Student-splits rendement:7-8% netto

Waarom hoogste Wallonië/m²?

  • 10.000+ UCL studenten = permanente huurvraag (€550-650/kamer)
  • 18 min Brussel-trein (Ottignies-Brussel-Zuid direct)
  • Campus-periferie splits = BESTE rendement België
  • Limited aanbod (universiteit controleert veel vastgoed)
Wavre, Jodoigne, Perwez (Middenmoot)
Brussel-pendelafstand zonder premium-toeslag
Prijs/m² appartementen:€2.400-2.800/m²
Mediane huis:€320k-400k

Best-value Waals-Brabant:

  • 30-40 min Brussel (nog steeds pendel-haalbaar)
  • Betaalbaarder dan Waterloo/Lasne (€100k-150k verschil)
  • Gezinnen-focus (scholen, groen, rust)
  • Stabiele markt zonder speculatie-druk
Nijvel-rand (Toegangspoort)
Goedkoopste Waals-Brabant, nog steeds boven rest Wallonië
Prijs/m² appartementen:€2.200-2.600/m²
Mediane huis:€280k-350k

Instapzone Waals-Brabant:

  • Goedkoopste toegang tot 3% registratierechten
  • 40-50 min Brussel (limiet dagelijks pendelen)
  • First-time buyers die Waterloo/Wavre niet kunnen betalen
  • Risico: Lagere liquiditeit dan Waterloo-driehoek

Marktdynamiek 2025

Sterke Kanten
  • Transactie-explosie 2025: +12,4% YoY (vs. +8-10% rest Wallonië) gedreven door sub-3% hypotheekrente + 3% registratierechten-voordeel = unieke verkopersmarkt 2025-2026.
  • Brussels-uitwijkers premium: 12,5% → 3% belasting = €19.125 besparing op €450k huis. Waterloo/Lasne/Rixensart profiteren maximaal (15-30 min Brussel-pendelafstand = ideaal).
  • UCL student-motor Ottignies-LLN: 10.000+ studenten = BESTE rendement België (7-8% netto yields). Campus-periferie splits (€550-650/kamer) met 18 min Brussel-trein = uniek Waals-Brabant voordeel.
  • Internationale vraag stabiel: Waterloo-driehoek 30% EU-burgers (St. John's School, EEB2 Woluwe) = permanente diplomaten-vraag. Slag 1815 erfgoed + groene amenities = lifestyle-premium boven rest Wallonië.
Risico's & Waarschuwingen
  • PEB G-ban juli 2026 KRITIEK: 40% woningen F/G-label = onverkoopbaar 2026-2028. Renovatiekosten €30k-60k VOOR verkoop. Waterloo-driehoek oudere villa's = hoogste risico (check PEB VOOR bod).
  • Prijsplafond-realisme Waterloo: €525k+ mediane prijzen limiteren kopers-pool. 2026 hypotheekrente-stijging (2,5% → 3,5% scenario) = koopkracht-daling 15-20%. Premium zones eerst geraakt.
  • Nijvel-rand liquiditeitsrisico: 40-50 min Brussel = limiet dagelijks pendelen. Lager inkomensprofiel + minder voorzieningen = langere verkooptijden (6-9 maanden vs. 3-5 Waterloo).
  • Ottignies student-markt volatiliteit: COVID-bewijs: online onderwijs = 30-40% huur-drop. UCL-beleid wijzigingen (remote learning permanent?) = structureel risico. NIET blindstaren op yields zonder back-up strategie.

Registratierechten Wallonië 2025

3% Basisrecht + Kortingen (tot €20.000 eerste woning)
Significant voordeel vs. Vlaanderen (6%) en Brussel (12,5%)

Structuur Wallonië

Basisrecht:3%
Eerste woning korting:Tot €20.000

Voorbeeld €450k huis: 3% = €13.500 (vs. €56.250 Brussel 12,5%)

Vergelijking België

Vlaanderen:6% (€27.000 op €450k)
Brussel:12,5% (€56.250 op €450k)

Besparing Wallonië vs. Brussel: €42.750 op €450k huis!

Strategische Implicaties Waals-Brabant

Brussels-uitwijkers magneet: €42.750 besparing op €450k + 15-30 min pendel = Waterloo-driehoek ideaal
Eerste woning-voordeel: Tot €20.000 extra korting = jonge gezinnen Wavre/Jodoigne (€280k-350k segment)
Premium-segment onbelemmerd: 3% op €600k villa (€18k) vs. €75k Brussel 12,5% = internationale kopers kiezen Waterloo/Lasne
Waarschuwing: Brussels-registratie 12,5% controle streng - domiciliecontrole VOOR verkoop (minimum 3 jaar residentieel Waals-Brabant voor 3% voordeel)

PEB-Impact Waals-Brabant 2026-2028

KRITIEKE Deadline: PEB G-ban Juli 2026 (F-ban 2028)
40% Waals-Brabant woningen = F/G-label = onverkoopbaar zonder renovatie 2026-2028

Verkoopverbod Timeline

Juli 2026: PEB G-ban

G-label woningen NIET meer verkoopbaar. Renovatie €30k-50k verplicht VOOR verkoop.

Januari 2028: PEB F-ban

F-label woningen onverkoopbaar. Renovatiekosten €40k-60k gemiddeld.

Impact Waals-Brabant Specifiek

Waterloo-driehoek villa's hoogste risico: Oudere 4-gevel huizen (pre-1980) vaak F/G-label. €525k+ mediane prijs = €50k-80k renovatie verwacht voor E-label minimum.
Nijvel-rand trapped equity-risico: Goedkopere woningen (€280k-350k) met F/G-label = renovatiekosten 15-20% woningwaarde. Kopers-pool krimpt dramatisch 2026+.
Ottignies student-panden gemixt: Campus-nabije appartementen vaak modern (C/D-label OK). Ottignies-centrum oudere panden = F/G-risico. Check PEB VOOR student-investering.

Makelaar Actie-Checklist 2025-2026

Verkopers F/G-label
  • • Renovatie €30k-60k VOOR verkoop (juli 2026/jan 2028 deadline)
  • • Prijsdaling 15-25% als ongerenoveerd (kopers eisen korting)
  • • Marketing-strategie: "Renovatie-opportuniteit" = laatste kans 2025
Kopers Due Diligence
  • • PEB-certificaat CHECK ALTIJD (max 10 jaar geldig)
  • • F/G-label = renovatie-offerte VOOR bod (€30k-60k reserveren)
  • • Waterloo villa's pre-1980: verwacht F/G zonder renovatie-bewijs
Investeerders Strategie
  • • Ottignies student-panden: D-label minimum (vermijd F/G volledig)
  • • Wavre/Jodoigne gezinswoningen: C-label = verkoop-zekerheid 2026+
  • • Nijvel-rand: GEEN F/G aankoop (trapped equity-risico te hoog)

Voor Wie Is Waals-Brabant 2025-2026?

Brussels-Uitwijkers (IDEAAL)
3% registratierechten + pendel-afstand = beste deal België

Perfecte Match:

  • €450k+ budget: Waterloo-driehoek (€525k mediane villa) met €42.750 belasting-besparing vs. Brussel 12,5%
  • Brussel-job behouden: 15-30 min trein (Waterloo/Lasne/Rixensart) = dagelijks pendelen haalbaar
  • Gezinnen met kinderen: Internationale scholen (St. John's, EEB2), groene amenities, lifestyle-upgrade vs. Brussel

Let Op:

  • Domicilie-controle: Brussels registratie 12,5% terugvordering als GEEN 3 jaar Waals-Brabant residentieel bewijs
  • PEB-check villa's: Waterloo pre-1980 vaak F/G-label = €50k-80k renovatie VOOR 2026 deadline
Student-Investeerders (BESTE RENDEMENT)
Ottignies-LLN: 7-8% yields = #1 België

Waarom Ottignies Uniek:

  • 10.000+ UCL studenten: Campus-periferie splits (€550-650/kamer) = 7-8% netto yields (BESTE België)
  • 18 min Brussel-trein: Ottignies-Brussel-Zuid direct = back-up verhuur jonge professionals (€800-1.000/maand studio)
  • Limited aanbod: UCL controleert veel campus-vastgoed = privé-aanbod schaars = prijsstabiliteit

Risico's:

  • COVID-bewijs volatiliteit: Online onderwijs = 30-40% huur-drop. NIET blindstaren op yields zonder exit-strategie
  • D-label minimum vereist: PEB F/G-ban 2026-2028 = student-panden onverkoopbaar. Check certificaat VOOR aankoop
First-Time Gezinnen (Middenmoot Best-Value)
Wavre, Jodoigne, Perwez: €320k-400k + eerste woning korting

Best-Value Waals-Brabant:

  • €320k-400k segment: Betaalbaarder dan Waterloo/Lasne (€100k-150k verschil) maar nog steeds 3% registratierechten-voordeel
  • Eerste woning tot €20k korting: Effectieve belasting 1-2% op €320k = €3.200-6.400 (vs. €40k Brussel 12,5%)
  • 30-40 min Brussel: Wavre/Jodoigne/Perwez = dagelijks pendelen nog haalbaar met groene setting + gezinnen-focus

Aandachtspunten:

  • C-label minimum target: Vermijd F/G volledig (renovatie €40k-60k = 12-18% woningwaarde €320k)
  • Lagere liquiditeit: Middenmoot verkooptijden 5-7 maanden (vs. 3-5 Waterloo). Plan exit-horizon 7-10 jaar minimum
Vermijd Waals-Brabant Als...
Deze profielen passen NIET bij de markt 2025-2026
  • Budget <€280k: Nijvel-rand goedkoopste (€280k-350k) maar liquiditeitsrisico hoog. Overweeg Henegouwen/Namen voor <€250k betere value.
  • Speculatie 1-3 jaar horizon: Premium zones (Waterloo €525k+) = prijsplafond-risico 2026 hypotheekrente-stijging. NIET flip-strategie geschikt.
  • F/G-label opportunisten: PEB G-ban juli 2026 (F-ban 2028) = onverkoopbaar zonder €30k-60k renovatie. Trapped equity-risico te hoog Waals-Brabant prijsniveaus.
  • 50+ min Brussel-limiet: Nijvel-rand (40-50 min) = maximum pendel-afstand. Verder = Henegouwen/Namen goedkoper zonder Waals-Brabant premium-toeslag.

Vind uw lokale makelaar in Waals-Brabant

Vergelijk erkende vastgoedmakelaars die de unieke Waals-Brabant marktdynamiek begrijpen - van Brussels-uitwijkers tot UCL student-investeringen.